• Zákaz kouření znovu ve sněmovně: Poslanci se ho pokouší zmírnit

   

  Poslanci budou v úterý v rámci druhého čtení projednávat tzv. protikuřácký zákon. Ten podle vládní verze zakazuje kouření v restauracích, barech, kavárnách či podobných zařízeních. Restauratéři by také nově měli povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než pivo. Jenže poslanci vznesli desítky pozměňovacích návrhů – chtějí třeba ze zákazu kouření vypustit elektronické cigarety, nebo povolit kouření ve speciálně upravených kuřárnách.

  Ilustrační foto
  Zdroj: ČTK/KEYSTONE Autor: Martin Ruetschi

  Stejné omezení jako pro tabákové výrobky má platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. To chce ale změnit jeden z pozměňovacích návrhů, který ze zákazu kouření vypouští elektronické cigarety. Podle jeho předkladatelů jde totiž o nevhodné opatření i z hlediska zabránění pasívního kouření. E-cigarety jsou prý vhodnou alternativou cigaret papírových.

  S tím, aby se na elektronické cigarety nevztahovala stejně přísná pravidla, souhlasil i zdravotnický výbor a kompromis ohledně elektronických cigaret připouští i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

   
   
  Elektronická cigareta
  Zdroj: ČTK/AP
  Autor: Torin Halsey

  Poslanec Václav Zemek (ČSSD) pak chce ze zákazu kouření vyjmout čajovny: v důvodové zprávě ke svému návrhu píše: „Do restaurací, hospod či kaváren chodí zákazníci kvůli jídlu, pití a společnosti. Kouření tabákových výrobků v těchto prostředích jsou čímsi navíc, co může ostatní hosty obtěžovat. Do čajoven se chodí mj. kvůli vodním dýmkám a i nekuřáci je v těchto prostorách očekávají.“

  Výjimky ze zákazu: Vyhrazené prostory nebo venkovní zahrádky

  Další poslanecká iniciativa navrhuje u stravovacích zařízení povolit kouření tam, kde budou vyhrazeny oddělené prostory ke kouření. Podle autorů této změny by ale takovýto vyhrazený prostor nesměl zabírat více než 50 % podlahové plochy.

  Jiný poslanecký návrh zase navrhuje rozdělit provozovny na restaurace, kde se připravují a podávají teplá jídla, a na bary a kavárny, jejichž hlavním zaměřením je podávání alkoholických či nealkoholických nápojů. Zatímco v restauracích by platit úplný zákaz kouření, tak u barů či kaváren by bylo povolené ve speciálně vyhrazených prostorách, s tím, že by nemohly zabírat více než 50 % podlahové plochy.

  Poslanec Marek Benda (ODS) chce zřídit kuřárny – s těmi zatím zákon počítá na nádražích nebo letištích: „Udělejme aspoň to, že povolíme oddělené kuřárny nejenom v restauracích, ale i koncertních sálech, sportovištích.“

  Pozměňovací návrh poslance Roma Kostřici (TOP 09) pak povoluje kouření na venkovních zahrádkách, ale jen v místech k tomu vyhrazených, které zabírají maximálně polovinu plochy. Provozovatel by navíc musel zajistit, aby kouř nepronikal do míst, kde je kouření tímto zákonem zakázáno.

  Štěpán Stupčuk (ČSSD) zase navrhuje odložit účinnost zákona až na 1. leden 2018. Argumentuje tím, že zákon zřejmě přinese pokles tržeb restaurací, proto by měla zařízení dostat čas se na tyto změny připravit.

  Vybrané nebezpečné složky v cigaretovém kouři a jejich účinky
  Zdroj: Compound Interest

  Zákon vedle zákazu kouření zároveň omezuje prodej alkoholických nápojů na sportovních akcích, povoluje maximálně čtyřstupňová piva. Exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce ale tuto hranici zvednout na 4,3 % alkoholu: tradiční desítky prý totiž od různých výrobců dosahuje hodnot 3,8 – 4,3 % etanolu. Poslanec Jiří Petrů (ČSSD) zase navrhuje, aby byl na sportovních akcích povolen také prodej vína.

  Další poslanecké návrhy se pak týkají protidrogové prevence nebo substituční léčby. Premiér Sobotka navrhl, aby se zrušila možnost testování žáků na přítomnost drog bez souhlasu zákonných zástupců. Radka Maxová (ANO) chce zase stanovit až kilometrovou hranici od škol či školek pro zařízení poskytujících substituční léčbu – podle ní se do okolí těchto zařízení stahují lidé závislí na drogách, kteří mohou ohrožovat děti. 

  Poslanci mají k zákonu desítky pozměňovacích návrhů

  Zákon kritizuje asociace restaurací i prezident Zeman

  Návrh tzv. protikuřáckého zákona kritizovala Asociace hotelů a restaurací: nelíbí se jí jednak plošný zákaz kouření a plánovaná regulace cen nealkoholických nápojů, tak také odpovědnost restauratéra za to, že v jeho provozovně nebude žádný opilý mladistvý. Stát podle asociace není schopen zajistit dodržování nynějšího zákona a snaží se odpovědnost přenést na podnikatele. 

  Asociace varuje, že plošný zákaz kouření dopadne hlavně na provozovatele venkovských hostinců a pivnic, kteří budou stát před rozhodnutím, zda své podnikání ukončit. Jako příklad uvádí Irsko, kde prý po zavedení plošném zákazu kouření ubylo restaurací a nezaměstnanost v oboru se zvýšila o desetinu. 

  Zákon považuje za nesmyslný také prezident Miloš Zeman, nebude ho prý ale vetovat, ať bude schválen v jakékoliv podobě.

Kdo jsme?

Jsme dobrovolné sdružení  prodejců elektronických cigaret a s nimi souvisejícího příslušenství. Naše sdružení si klade za cíl sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků určených k tzv. e-kouření (elektronické cigarety a jiné inhalátory). Důležitou činností sdružení, která vyplývá ze stanov, je pravdivé informování veřejnosti o elektronickém kouření. Součástí naší práce je tak i pravidelné testování e-cigaret a jejich náplní, komunikace s legislativními orgány a v neposlední řadě podpora uživatelů e-cigaret.

Komentáře
Aktuality

Nahoru