• Studie potvrdila, že e-cigarety jsou nejúčinnějším nástrojem k odvykání kouření

   

  V Anglii byla publikována nejnovější studie o účinnosti alternativních prostředků k odvykání kouření. Po pětiletém sledování 5863 kuřáků klasických cigaret došli vědci k názoru, že elektronické cigarety jsou nejúčinnějším nástrojem k odvykání kouření. Lidé, kteří během sledování užívali e-cigaretu, mají o 60 % větší šanci, že se zbaví svého návyku, než ti, kteří používali nikotinové náplasti, mikropastilky nebo protikuřácké žvýkačky.

  Z výsledků studie, kterou vypracovala University College v Londýně a financovala největší charitativní organizace na světě Cancer Research UK, vyplývá, že lidé, kteří se snaží přestat kouřit bez pomoci léků na předpis nebo odborné pomoci, mají díky užívání elektronických cigaret o 60 % větší šanci zbavit se svého návyku než ti, kteří budou používat nikotinové náplasti, mikropastilky a protikuřácké žvýkačky, popřípadě se budou spoléhat na svou vlastní vůli. Výzkum, publikovaný v časopise Addicton, tak naznačuje, že e-cigareta by mohla sehrát pozitivní roli při snižování počtu kuřáků.

  Závěry studie potvrzuje také praxe v České republice. „Z ohlasů českých uživatelů plyne jednoznačný závěr, že se e-cigarety jako prostředek odvykání kouření klasických cigaret staly volbou číslo jedna. Velmi důležitý posun vnímáme ale také v tom, že se elektronickým kouřením stále častěji zabývají také nezávislí odborníci, kteří svými studiemi postupně vyvracejí celou řadu mýtů a polopravd o e-kouření, jež se za jeho krátkou existenci mezi lidmi rozšířily,“ komentoval závěry studie Adam Pavelka, prezident Komory elektronického kouření (KELK), a dodal: „Jedna věc je fakt, že e-cigarety při odvykání fungují nejefektivněji, ale úkolem Komory elektronického kouření je také úsilí o to, aby e-cigarety a jejich náplně byly kvalitní a bezpečné. Toho dosahujeme mimo jiné certifikací a dalšími povinnostmi našich členů nad rámec daný zákonem.“

  Výsledky výzkumu, vycházející z pětiletého (2009-2014) sledování 5863 kuřáků, zohlednily širokou škálu faktorů, které mohou ovlivnit úspěch při odvykání kouření, tj. věk, míru závislosti na nikotinu, předchozí pokusy skončit s kouřením a také, jestli snaha přestat kouřit byla motivována postupnými kroky, nebo impulzivním rozhodnutím.

  Průzkum ukázal, že při užívání e-cigarety plně s kouřením klasických cigaret přestalo 20 % sledovaných. Ti, kteří pro odvykání použili jinou pomůcku, tj. nikotinové náplasti, mikropastilky nebo protikuřácké žvýkačky, byli v boji s kouřením úspěšní jen z 10 %, silou vůle dosáhlo úspěchu 15,4 % sledovaných.

  Vedoucí studie, profesor Robert West z University College v Londýně poznamenal: „E-cigarety by mohly podstatně zlepšit zdraví veřejnosti, a to vzhledem k obrovským zdravotním rizikům, která způsobují klasické cigarety."

  Více o studii zde: http://www.cancerresearchuk.org/about-us/cancer-news/news-report/research-links-e-cigarette-use-to-%E2%80%98quit-success%E2%80%99

Kdo jsme?

Jsme dobrovolné sdružení  prodejců elektronických cigaret a s nimi souvisejícího příslušenství. Naše sdružení si klade za cíl sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků určených k tzv. e-kouření (elektronické cigarety a jiné inhalátory). Důležitou činností sdružení, která vyplývá ze stanov, je pravdivé informování veřejnosti o elektronickém kouření. Součástí naší práce je tak i pravidelné testování e-cigaret a jejich náplní, komunikace s legislativními orgány a v neposlední řadě podpora uživatelů e-cigaret.

Komentáře
Aktuality

Nahoru