• S elektronickými cigaretami ještě uvidíme, říká ministr zdravotnictví

   

  Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček si mohl ve středu po jednání vlády oddychnout. Zákon zakazující kouření v restauracích, který Němeček na vládu přinesl, má podle průzkumu MF DNES velkou šanci na úspěch také ve Sněmovně. „Prošlo to překvapivě snadno,“ prohlásil Němeček. Návrh počítá s tím, že v restauracích by byly zakázány i elektronické cigarety.

  Ministr Svatopluk Němeček na jednání zdravotního výboru (8. ledna 2015) | foto:  Petr TopičMAFRA


  Zatímco výrobci klasických cigaret jako by už se s jejich koncem v českých hospodách smířili, začíná se ozývat lobby výrobců elektronických cigaret. Změnil jste názor od minula, kdy jste naznačoval, že zrovna v tomto bodě jste připraven k diskusi?
  Jsem skutečně připraven o tom diskutovat, protože to nevidím černobíle. Je tady doporučení Světové zdravotnické organizace, které říká, abychom proti elektronickým cigaretám nepostupovali benevolentně. Ale máme také jiné analýzy, které říkají, že škodlivost elektronických cigaret proti klasickým je nesrovnatelná. Tak uvidím.

  Měl jste k zákazu elektronických cigaret i jiné pohnutky než doporučení Světové zdravotnické organizace?
  Bylo to čistě na základě doporučení odborníků.

  Jste pro, aby k návrhu přibyl ještě přílepek, který připravuje poslanec
  Bohuslav Svoboda z ODS: zákaz prodeje energetických nápojů mládeži do 18 let?
  V tuto chvíli nevím, ale asi bych byl spíš proti. Zákon je poměrně striktní a další věci už bych k němu nepřidával, abychom nesnížili jeho šanci na přijetí. Ale předpokládám, že pozměňovacích návrhů budou desítky, ne-li stovky, tak se s nimi budeme muset nějak vypořádat.

  U hospodských také budí pozdvižení, že mají mít alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. Neobáváte se, že budou zákon obcházet tím, že zpoplatní kohoutkovou vodu?
  Pokud budou hostinští literu zákona naplňovat tak, že dají na stůl karafu
  s kohoutkovou vodou, tak to bude dobře.

  Sám říkáte, že ve Sněmovně padnou desítky, ne-li stovky pozměňovacích návrhů. Stále jste přesvědčen, že se to stihne tak, aby zákon platil od 1. ledna příštího roku?

  Budou kuřáci zdravější?

  O přínosech protikuřáckého zákona si přečtěte ve čtvrteční MF DNES

  Věřím, že ano. Pan ministr Dienstbier mi říkal, že pokud chceme stihnout 1. leden, musíme dát návrh na dnešní vládu. To se podařilo. Tak doufejme, že i dál to půjde podle plánu.

  V zákoně jste udělal jeden velký ústupek, když jste vyškrtl zřízení fondu na prevenci proti návykovým látkám. Proč jste ustoupil?
  Ten návrh nevycházel od nás, ale od Národního protidrogového koordinátora, my jsme ho jenom akceptovali. Ale po připomínkách ministerstva financí a hlavně legislativní rady vlády jsme se rozhodli, že než ohrozit celý zákon, bude lepší v tomto okamžiku fond vypustit.

  Budete se snažit to nějak kompenzovat? 
  Ano, ta myšlenka není mrtvá, chceme s ní pracovat a později možná přijít se samostatným návrhem. Odborná veřejnost, která se zabývá prevencí a léčbou drogově závislých, po tom volá. Ale musí to ještě dozrát.

   

  Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/s-elektronickymi-cigaretami-jeste-uvidime-rika-nemecek-pg9-/domaci.aspx?c=A150603_222157_domaci_fer


Kdo jsme?

Jsme dobrovolné sdružení  prodejců elektronických cigaret a s nimi souvisejícího příslušenství. Naše sdružení si klade za cíl sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků určených k tzv. e-kouření (elektronické cigarety a jiné inhalátory). Důležitou činností sdružení, která vyplývá ze stanov, je pravdivé informování veřejnosti o elektronickém kouření. Součástí naší práce je tak i pravidelné testování e-cigaret a jejich náplní, komunikace s legislativními orgány a v neposlední řadě podpora uživatelů e-cigaret.

Komentáře
Aktuality

Nahoru