• Reakce sdružení Kelk na zprávu televize Nova uveřejněnou také na www.tn.nova.cz ze dne 9. 5. 2015

     

    Jistě jste všichni zaznamenali zprávu zveřejněnou televizí Nova v sobotu 9. 5. Zpráva se týkala náplní do elektronických cigaret a obsahu chemikálií v nich. Rádi bychom doplnili ještě několik informací.

    Je pravdou, že na internetu můžete zakoupit náplně, které neodpovídají českým standardům, a nemůžeme s jistotou říci, odkud náplně pocházejí. Jedná se o stále dokola probíranou tématiku, na kterou jsme sami několikrát upozorňovali. Proto také doporučujeme kupovat e-cigarety i náplně pouze u ověřených prodejců, případně si zkontrolovat, že náplně mají veškeré ochranné a bezpečnostní prvky, které jsou povinné.

    Co se týče francouzského výzkumu a výskytu chemikálií v náplních není toto jediný výzkum, ve kterém bylo něco podobného prokázáno. Přesto se jedná o výzkumy, při nichž docházelo k nadměrnému zahřívání náplní, ke kterému při samotném elektronickém kouření nemůže nikdy dojít.

    Dále ještě upřesnění informací k elektronické cigaretě. Jedná se o elektronické zařízení, v němž dochází k zahřívání e-liquidu (nikotinové či beznikotinové náplně). Nejde tedy o spalování, ale o odpařování náplně, při kterém vzniká aerosol. Ten teprve e-kuřák vdechuje. Stále však platí, že i při zahřívání nikotinové náplně a elektronickém kouření vzniká méně chemických, nebezpečných či rakovinotvorných látek než při běžném kouření tabákových cigaret.

Kdo jsme?

Jsme dobrovolné sdružení  prodejců elektronických cigaret a s nimi souvisejícího příslušenství. Naše sdružení si klade za cíl sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků určených k tzv. e-kouření (elektronické cigarety a jiné inhalátory). Důležitou činností sdružení, která vyplývá ze stanov, je pravdivé informování veřejnosti o elektronickém kouření. Součástí naší práce je tak i pravidelné testování e-cigaret a jejich náplní, komunikace s legislativními orgány a v neposlední řadě podpora uživatelů e-cigaret.

Komentáře
Aktuality

Nahoru