• Prožijte Světový den bez tabáku s elektronickou cigaretou

   

  Poslední květnový den, 31. května, je Světovým dnem bez tabáku, vyhlašovaným Světovou zdravotnickou organizací. Již 27. ročník má tradičně upozornit na rizika spojená s kouřením tabákových cigaret. Komora elektronického kouření (KELK) se k tomuto významnému dni připojuje a upozorňuje na zdravější, ohleduplnější a levnější alternativu – elektronickou cigaretu.

  Ta se poprvé objevila na trhu v roce 2006. Od té doby si ji v České republice oblíbilo na 150 000 uživatelů, přičemž komora zaznamenává každoroční růst prodeje jak e-cigaret, tak náplní do nich. Jen v roce 2013 si v České republice spotřebitelé koupili 58 000 e-cigaret, a zvolili tak pro sebe i své okolí zdravější způsob kouření. O rok dříve 55 000 a v roce 2011 to bylo 30 000 elektronických cigaret. Náplní se jen v loňském roce prodalo 2,5 milionu kusů.

  „Společnost vnímá uživatele elektronické cigarety mnohem tolerantněji než klasického kuřáka. Z toho vyplývá také svoboda e-kouření, tedy možnost užívat e-cigaretu i tam, kde tabákovou cigaretu kouřit nelze,“ říká prezident komory Adam Pavelka.

  Největším rozdílem elektronické cigarety oproti klasické je podle Pavelky skutečnost, že „v elektronické cigaretě nedochází k hoření, tedy vzniku zdraví škodlivých spalin. E-cigareta neprodukuje žádné karcinogenní látky, které by vedly k onemocnění rakovinou, nepoškozuje srdce a nevyvolává srdeční onemocnění.“

  Dalším benefitem e-cigaret je také vyšší bezpečnost produktu a neexistence pasivního vlivu kouření. Z e-cigarety, která obsahuje propylenglykol, rostlinný glycerin, vodu, příchuti, případně nikotin, vychází pára, která je člověku a okolnímu prostředí neškodná.

  V důsledku kouření (i pasivního) klasických cigaret zemře ročně 22 000 lidí, z toho 16 000
  v produktivním věku. To znamená 22 % všech lidí, kteří ročně v České republice zemřou.

Kdo jsme?

Jsme dobrovolné sdružení  prodejců elektronických cigaret a s nimi souvisejícího příslušenství. Naše sdružení si klade za cíl sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků určených k tzv. e-kouření (elektronické cigarety a jiné inhalátory). Důležitou činností sdružení, která vyplývá ze stanov, je pravdivé informování veřejnosti o elektronickém kouření. Součástí naší práce je tak i pravidelné testování e-cigaret a jejich náplní, komunikace s legislativními orgány a v neposlední řadě podpora uživatelů e-cigaret.

Komentáře
Aktuality

Nahoru