• Protikuřácký zákon jen tak platit nezačne. Poslanci se v něm chtějí „porýt“

   

  Cesta k vyhnání kouře z hospod se dál natahuje. Koalici se v úterý nepodařilo prosadit přijetí protikuřáckého zákona ve zrychleném procesu, protože opoziční strany tento její záměr vetovaly. Návrh tak putuje standardně do výboru a dalších čtení.

  Původní verzi zákona Sněmovna v květnu neschválila zejména kvůli postoji poslanců vládního hnutí ANO v souvislosti s jejím zmírněním pozměňovacím návrhem Marka Bendy (ODS), podle kterého by restauratéři mohli zřizovat kuřárny bez obsluhy. Nová norma ale obsahuje ostatní úpravy, které tehdy poslanci podpořili. I tak ale někteří poslanci upozorňovali na sporná místa a avizovali nové pozměňovací návrhy.

  „Vzájemně se nepřesvědčíme,“ komentoval diskusi ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Už dopoledne řekl, že věří tomu, že dolní komora „opravnou zkoušku“ zvládne. Dodal však, že se projednávání protáhne na další měsíce. Jen zdravotnický výbor bude mít na projednání normy měsíc místo obvyklých dvou.  Ministr zdravotnictví Němeček si na podporu protikuřáckého zákona přinesl dříve urnu.
  Autor: Blesk / Václav Lang
  Takzvaný protikuřácký zákon předpokládá i další restrikce pro kuřáky. Například odebere možnost zřizovat kuřárny v kinech, divadlech, v koncertních a výstavních síních a ve sportovních halách. V restauracích sice předloha umožní používat vodní dýmky i elektronické cigarety, pro e-cigarety mají ale jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické.

  Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří i na nekryté části zastávek hromadné dopravy a na zoologické zahrady, kde budou moci být kuřácké koutky. Kuřárny nadále budou moci být v nákupních centrech a na letištích.

  Předloha omezí i alkohol, například - na rozdíl od cigaret - se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Restrikce ohledně alkoholu ale nebudou tak přísné, jak předpokládal původní návrh zákona. Prodejci nebudou moci nabízet alkohol na akcích určených převážně pro děti, při sportovních akcích budou ale moci mít v sortimentu vedle výčepního piva také víno. Zákaz bude platit vyjma dálkových a zájezdových spojů pro dopravní prostředky. Alkohol bude naopak povolen při takzvaných nostalgických nebo historických jízdách a při jízdách na objednávku

  Proti původnímu návrhu předloha zmírňuje omezení pro prodej alkoholu včetně lihovin v rámci různých trhů, slavností a jiných zábavních akcí. Na restauratéry i stánkaře ale dopadne nová povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu, byť by to byla kohoutková voda.

  Kolem protikuřáckého zákona bylo dříve v Poslanecké sněmovně veselo. Například když Miroslav Kalousek foukal kouř do tváře ministra zdravotnictví:

  Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/416829/protikuracky-zakon-jen-tak-platit-nezacne-poslanci-se-v-nem-chteji-poryt.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Kdo jsme?

Jsme dobrovolné sdružení  prodejců elektronických cigaret a s nimi souvisejícího příslušenství. Naše sdružení si klade za cíl sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků určených k tzv. e-kouření (elektronické cigarety a jiné inhalátory). Důležitou činností sdružení, která vyplývá ze stanov, je pravdivé informování veřejnosti o elektronickém kouření. Součástí naší práce je tak i pravidelné testování e-cigaret a jejich náplní, komunikace s legislativními orgány a v neposlední řadě podpora uživatelů e-cigaret.

Komentáře
Aktuality

Nahoru