• Kalousek válčil za elektronické cigarety, foukal ministrovi do tváře

   

  Specifický způsob boje za zachování práva kouřit dál v hospodách a restauracích alespoň elektronické cigarety zvolil ve Sněmovně předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Aby ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi z ČSSD dokázal, že elektronické cigarety nejsou škodlivé, foukl páru z té své zblízka Němečkovi přímo do tváře.

  Miroslav Kalousek na volebním sněmu TOP 09 | foto: Yan Renelt, MF DNES

  Stalo se to při odpoledním jednání Sněmovny, která se začala zabývat dvěma návrhy, které mají vést k zákazu kouření v restauracích - jeden předložila vláda, druhý skupina poslanců ANO kolem Radka Vondráčka.

  Kalousek nejprve u řečnického pultu mluvil o tom, že nemá nic proti tomu, když se nebude kouřit u jídla, ale zároveň začal mluvit o tom, že se nijak neprokázal škodlivý vliv elektronických cigaret. „Já udělám takový pokus,“ upozornil Němečka, co na něj chystá.

  Co chystá zákon

  kuřák by si již nesměl zapálit ani v baru, kde se nevaří jídlo

  zakázány by byly i elektronické cigarety

  pokuta za kouření v hospodě pět tisíc korun, pro provozovatele restaurace až 50 tisíc korun

  v hospodě jeden nealkoholický nápoj povinně levnější než pivo

  hostinský by ručil za to, že v jeho podniku není podnapilý mladistvý

  obec by směla určit další místa, kde se nesmí kouřit

  Nahlásil ministrovi zdravotnictví Němečkovi, že mu přímo do tváře dýchne páru z elektronické cigarety. A jak řekl, tak udělal. Poté co odešel z řečniště, přímo před Němečkem se zastavil, potáhl a vypustil páru ministrovi do tváře.

  Ministr Němeček, který navrhuje úplný zákaz kouření v restauracích, což se má týkat také elektronických cigaret, zachoval klid a na Kalouska nereagoval.

  „Zavádí se úplný zákaz kouření například ve vnitřních prostorách restaurací, kaváren a podobně. Zavádí povinnost pro provozovatele restaurací a podobných stravovacích zařízení nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější nápoj alkoholický o stejném objemu. Rozšiřuje okruh míst, kde nebude možný prodej tabákových výrobků a alkoholických nápojů. Alkoholické nápoje tak například nebude možné prodávat prostřednictvím prodejních automatů, v pojízdných prodejnách,“ řekl před tím ve Sněmovně Němeček.

  Kolik mikrobů se přenáší při líbání, řešili také poslanci

  „My ty lidi uzdravíme, i kdybychom je chtěli zabít,“ rozčiloval se jeho kolega z ČSSD Vítězslav Jandák. Ministr se podle něj při ochraně zdraví zaměřil jen proti nekuřákům a zapomněl na tučné pokrmy nebo na přenos nemocí při líbání. „Kolik miliard mikrobů se přenese při tomto dlouhém či krátkém styku?“ vztekal se Jandák. Se stoickým klidem mu opáčil exministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. „Přenáší se tak deset tisíc mikrobů, žádné miliardy,“ řekl Heger.

  „Na následky kouření zemře ročně 18 tisíc lidí. Podle kvalifikovaných odhadů odborníků kouření způsobuje devět z deseti případů rakoviny plic, šestkrát častěji rakovinu hlavy a krční oblasti, čtyřikrát častěji rakovinu slinivky břišní, až čtrnáctkrát častěji chronickou obstrukční plicní nemoc - astma bronchiale a až desetkrát častěji kardiovaskulární onemocnění, například infarkt myokardu, centrální mozkové příhody a podobně,“ varoval před tím v rozpravě poslanec ČSSD ze zdravotního výboru Jaroslav Krákora.

  „Alkohol a tabák patří mezi tři nejrizikovější faktory, které přispívají ke zkrácení života,“ podpořila omezení kouření v restauracích i komunistka Soňa Marková.

  Zákaz kouření podporuje podle vyjádření politiků většina poslanců ČSSD, celý klub KDU-ČSL a také většina klubu ANO, kategoricky proti jsou podle Petra Fialy občanští demokraté, volné hlasování budou mít komunisté. (podrobnosti zde) Oba dva návrhy zákonů, vládní i poslanecký, zakazující kouření v restauracích, projednávají poslanci zatím v prvním čtení. Do konečného schválení zákona je tedy ještě poměrně daleko a je pravděpodobné, že když zákon projde, zaznamená četných změn.

   

  Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/kalousek-valcil-za-elektronicke-cigarety-foukal-ministrovi-do-tvare-1ih-/domaci.aspx?c=A151208_161024_domaci_kop#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

Kdo jsme?

Jsme dobrovolné sdružení  prodejců elektronických cigaret a s nimi souvisejícího příslušenství. Naše sdružení si klade za cíl sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků určených k tzv. e-kouření (elektronické cigarety a jiné inhalátory). Důležitou činností sdružení, která vyplývá ze stanov, je pravdivé informování veřejnosti o elektronickém kouření. Součástí naší práce je tak i pravidelné testování e-cigaret a jejich náplní, komunikace s legislativními orgány a v neposlední řadě podpora uživatelů e-cigaret.

Komentáře
Aktuality

Nahoru