• Elektronické cigarety – jak fungují a jakou vybrat?

   

  Nabídka elektronických cigaret je veliká. Kupujte jen takové, které mají certifikát o zdravotní nezávadnosti. Ten vám na požádání doloží prodejce.

  Na trhu je hodně elektronických cigaret, a ne všechny jsou v odpovídající kvalitě. Certifikáty o zdravotní nezávadnosti vystavují nezávislé laboratoře nebo výzkumné ústavy. Je to doklad o tom, že vámi vybraná elektronická cigareta byla podrobena testování – a to včetně náústku.

  Potřebujete totiž vědět, že vám elektronická cigareta dodá do organismu pouze nikotin a žádné další látky. U lacinějších elektronických cigaret hrozí, že mohou být zdraví škodlivé, nikoli v tomto případě obsahem kouřem, ale složením látek, z kterých jsou vyrobeny. 
   
  Občas se můžete dočíst v tisku, a odpůrci elektronických cigaret tím argumentují, že detailní analýza zplodin při kouření elektronické cigarety ukázala na obsah produktů, které mohou být zdraví škodlivé. Například byl v kouři z elektronické cigarety nalezen furfural, což je látka, která může vyvolávat rakovinu. MUDr. Karel Urban k tomu říká: „ Při smažení řízků vzniká šestnáctinásobné množství tohoto furfuralu. Nikoho z nás nenapadne, že by se zřekl řízků kvůli tomu, že tam v mikroskopickém či zanedbatelném množství vzniká nějaká škodlivina. Je třeba vzít v potaz to, v jakém množství tam daná látka je.“ 

  Rozhodující je obsah nikotinu
  Elektronické cigarety poskytují různé dávky nikotinu pro různě silné kuřáky. Kolik nikotinu potřebujete, umí změřit specializované poradny pro odvykání kouření. V případě elektronické cigarety ovlivňuje i sám kuřák množství přijatého nikotinu frekvencí „popotahování“. 

  Pozor! U elektronické cigarety se můžete snadno předávkovat nikotinem! Na rozdíl od běžné cigarety, ta elektronická totiž nezhasne. „Dokouření“ musí kuřák způsobit sám tím, že elektronickou cigaretu odloží. Dá se říct, že je to nevýhoda elektronické cigarety – kuřák si přestávky mezi kouřením musí ohlídat.
   

  Princip elektronické cigarety
  V elektronické cigaretě je tekutá náplň, ta se zahřívá při tom, jak kuřák z cigarety popotahuje. Zahřátím se uvolní nikotin a propylenglykol. Propylenglykol je ten plyn, který kuřák vyfukuje a má pocit, že kouří. Zatímco nikotin je jed, propylenglykol je podle slov MUDr. Karla Urbana naprosto neškodná látka, která se používá v potravinářství a v kosmetice. 

  „Hlavním účelem elektronické cigarety je dodat kuřákovi do organismu nikotin a žádné další škodlivé látky. V tom se liší elektronická cigareta od té klasické, z které kuřákovo tělo získává škodlivých látek mnohem víc,“ vysvětluje MUDr. Karel Urban. „Velkou výhodou elektronické cigarety je, že si ji kuřák může zapálit ve společnosti, aniž by někoho obtěžoval zápachem a ohrožoval na zdraví.“ 

  „Elektronická cigareta není žádný zázrak, jen podpůrný prostředek při odvykání kouření. Záleží na osobnosti kuřáka, jak s tímto prostředkem naloží,“ dodává MUDr. Karel Urban.

  Rozhlas Sever

Kdo jsme?

Jsme dobrovolné sdružení  prodejců elektronických cigaret a s nimi souvisejícího příslušenství. Naše sdružení si klade za cíl sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků určených k tzv. e-kouření (elektronické cigarety a jiné inhalátory). Důležitou činností sdružení, která vyplývá ze stanov, je pravdivé informování veřejnosti o elektronickém kouření. Součástí naší práce je tak i pravidelné testování e-cigaret a jejich náplní, komunikace s legislativními orgány a v neposlední řadě podpora uživatelů e-cigaret.

Komentáře
Aktuality

Nahoru