• E-cigarety – summit (věda, předpisy a veřejné zdraví)

   

  Dne 12. listopadu se v Královské společnosti v Londýně uskuteční 3. summit týkající se elektronických cigaret. Elektronické cigarety získávají v posledních letech na oblibě, a to především u kuřáků, kteří chtějí snížit rizika kouření. Reakce veřejnosti se různí a regulační subjekty celého světa se rozhodují, zda e-cigarety povolit, regulovat či zakázat. Verdikty těchto subjektů budou pravděpodobně patřit mezi klíčová rozhodnutí v oblasti veřejného zdraví naší doby.

  Komentátoři, kteří chtějí omezení e-cigaret, se domnívají, že výrobek povede ke zvýšení používání cigaret a sníží motivaci kuřáků přestat s tabákovými cigaretami. Zároveň říkají, že e-cigarety jsou branou ke kouření pro nekuřáky. Zdůrazňují, že nikotin je návykový a zdravotní rizika plynoucí z užívání e-cigaret se ještě mohou projevit. Podle nich by měly být e-cigarety zakázány nebo alespoň dány pod mnohem přísnější kontroly.

   

  Naopak zastánci e-cigaret se domnívají, že výrobek má potenciál ke snížení kouření a kuřáci by tak mohli s kouřením skončit, případně přejít na bezpečnější produkt. Tvrdí, že e-cigarety vyžadují málo vládních výdajů a zapojení a že je v zájmu veřejného zdraví, aby mohly soutěžit na trhu s cigaretami tabákovými. Zdůrazňují, že užívání nikotinu bez tabákových toxinů představuje minimální rizika, s výjimkou přesně definované dílčí populace, jakou jsou např. těhotné kuřačky.

   

  Obě strany debaty souhlasí s tím, že jakákoliv politika a regulační rozhodnutí ovlivňující e-cigarety by se měly řídit důkazy.

   

  Na summitu vystoupí osobnosti světového zdravotnictví jako např. Dr. Konstantin Farsalinos (kardiolog - Řecko), Alette Addison (vedoucí tabákové kontroly- EU), Charlotta Pisinger (vedoucí pracovník výzkumného centra pro prevenci a ochranu zdraví – Dánsko), Peter Hajek (profesor klinické psychologie – Anglie) a mnoho dalších.

   

   

  Mezi témata, která se na summitu objeví patří např.:

  * Důkazy o bezpečnosti e-cigaret a vzorce užívání (Dr. Farsalinos);

  * E-cigarety: Praktický náhled, víra, zkušenosti a obavy (Andrea Crossfield MBE);

  * Systematický přehled účinků elektronické cigarety na zdraví (Ch. Pisinger);

  * Debata: Měla by být e-cigareta předepisována kuřákům? (P. Hajek, Linda Bauld,…);

  * E-cigarety poskytují kuřákům nikotin – Je to problém? (P. Hajek);

  a mnohá další témata.

   

  Zdroj:http://www.e-cigarette-summit.com/

Kdo jsme?

Jsme dobrovolné sdružení  prodejců elektronických cigaret a s nimi souvisejícího příslušenství. Naše sdružení si klade za cíl sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků určených k tzv. e-kouření (elektronické cigarety a jiné inhalátory). Důležitou činností sdružení, která vyplývá ze stanov, je pravdivé informování veřejnosti o elektronickém kouření. Součástí naší práce je tak i pravidelné testování e-cigaret a jejich náplní, komunikace s legislativními orgány a v neposlední řadě podpora uživatelů e-cigaret.

Komentáře
Aktuality

Nahoru