• E-cigarety nevoní. Stále více evropských zemí je proti

   

  Dnes Prague Edition10 Jun 2015— Martin Petříček Stále více evropských zemí prosazuje zákaz elektronických cigaret uvnitř veřejných budov včetně hospod a restaurací. Mnozí odborníci namítají, že takový postup je špatný. Považují totiž e-cigarety za jeden z nástrojů v boji proti kouření.

  Jako zatím poslední se k omezování připojil britský Wales. Tamní labouristická vláda v úterý přišla s novým návrhem zákona o veřejném zdraví, který zákaz obsahuje. Pokud tento záměr projde, stane se Wales čtvrtou evropskou zemí, kde obdobné omezení platí. Zákony zakazující kouření elektronických cigaret ve veřejných prostorách už přijaly Malta, Belgie a Španělsko.

  A následovat by mohlo Česko. S plošným zákazem kouření v restauracích, a to včetně elektronických cigaret, totiž počítá návrh zákona, který minulý týden schválila vláda. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček nicméně tvrdí, že o e-cigaretách se ještě povede debata.

  „Jsem skutečně připraven o tom diskutovat, protože to nevidím černobíle,“prohlásil po jednání vlády Němeček.

  „Je tady doporučení Světové zdravotnické organizace, které říká, abychom proti elektronickým cigaretám nepostupovali benevolentně. Ale máme také jiné analýzy, které říkají, že škodlivost elektronických cigaret proti klasickým je nesrovnatelná. Tak uvidím,“vysvětloval ministr. Zákon má nicméně podle průzkumu MF DNES velkou šanci uspět i ve Sněmovně.

  Proti českému protikuřáckému zákonu se bouří hlavně obchodníci s elektronickými cigaretami. Argu- mentují, že k toleranci e-cigaret nedávno vyzvala i padesátka lékařských kapacit z celého světa.

  Němečkova náměstkyně Lenka Teska Arnoštová naopak zákaz obhajuje. „Elektronické cigarety samy o sobě prohlubují závislost, podlamují snahy v oblasti kontroly tabáku a zvyšují možné nežádoucí dopady,“vysvětluje.

  Ostatně i velšští politici argumentují veřejným zdravím. A věří, že k podobnému zákazu přimějí politiky i v jiných částech Británie. Na ostrovech se sice nesmí uvnitř budov kouřit cigarety, o zákazu e-cigaret však zatím kromě Walesu nikde jinde neuvažují.

  I v Británii je odborná veřejnost rozpolcená. Například britská asoci- ace Faculty of Public Health krok velšských politiků přivítala. Upozorňuje, že kouření e-cigaret může mezi mladými lidmi vést k závislosti na nikotinu a postupnému přechodu ke klasickým cigaretám.

  Oponenti však tvrdí, že elektronické cigarety pomáhají lidem přestat s kouřením. Podle jedné studie existuje o 60 procent vyšší pravděpo- dobnost, že se kuřákům podaří se svým zlozvykem skončit, pokud přejdou na e-cigarety. „Velšští politici byli uvedeni v omyl palbou aktivistů proti elektronickým cigaretám. Tito aktivisté však neznají potřebná fakta nebo jim nerozumějí,“říká její autor Robert West z University College London.

Kdo jsme?

Jsme dobrovolné sdružení  prodejců elektronických cigaret a s nimi souvisejícího příslušenství. Naše sdružení si klade za cíl sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků určených k tzv. e-kouření (elektronické cigarety a jiné inhalátory). Důležitou činností sdružení, která vyplývá ze stanov, je pravdivé informování veřejnosti o elektronickém kouření. Součástí naší práce je tak i pravidelné testování e-cigaret a jejich náplní, komunikace s legislativními orgány a v neposlední řadě podpora uživatelů e-cigaret.

Komentáře
Aktuality

Nahoru